Inredningsprojekt: Våra elever Marlene & Linda inreder beachrestaurangen "Siluett by the sea"

Nyfiken på hur det går till att jobba med inredningsprojekt? Våra elever Marlene & Linda tar oss igenom processen, motgångar och det slutliga för deras första, stora inredningsprojekt av restaurangen "Siluett by the sea". Missa inte deras 7 bästa inredningstips längst ner i inlägget!


Berätta lite om er själva! Vilka är ni, vad gör ni och vart bor ni?

Vi heter Marlene Mufic och Linda Mohlin och vi träffades via utbildningen på Inredningskurser (Certifierad Inredare & Homestagingkonsult) på deras kursträff i Malmö.

Marlene har jobbat som lärare i svenska/engelska i många år men har längtat efter att få jobba mer kreativt. Hon älskar inredning så valet av vidareutbildning var lätt.

Marlene bor med sin familj utanför Trelleborg, i byn Gislövs läge, som ligger både vid havet och nära Malmö.


Linda har jobbat länge inom akutsjukvård, primärvård och som fotograf. Linda har både renoverat ett hus, byggt ett helt nytt och efter hand kommit fram till att hon vill jobba med inredning på heltid. Linda bor med sin familj Beddingestrand, precis vid havet, och hämtar sin inspiration från sin omgivning/miljö vid stranden där hon bor.